چگونه با تغییر رژیم غذایی خود، به سلامتمان کمک کنیم؟

چگونه با تغییر رژیم غذایی خود، به سلامتمان کمک کنیم؟

رژیم غذایی ما، بزرگترین نقش را در سلامت عمومی بدن ما بازی می کند. امروزه برای بسیاری از مردم جهان سالم غذا خوردن یک چالش محسوب می شود. از یک سو، دسترسی به غذاهای فراوری شده با ارزش غذایی کم بسیار آسان است؛ از سوی دیگر، بسیاری از راهکار های موجود در مقالات، کتاب ها و تلویزیون گیج کننده بوده و تنها موجب سردرگمی افراد می شود. به عبارت دیگر بسیاری از مردم دنیا، مفهوم سالم غذا خوردن و سالم زیستن را بلد نیستند.در چنین شرایطی است که آموزش دیدن و تحقیق در مورد سالم ترین عادات غذایی اهمیت بسیاری پیدا خواهد کرد. دکتر ژوان منسون، پروفسور و مدرس پزشکی در دانشگاه هاروارد و رئیس پیشگری و درمان بیمارستان زنان بیرمنگام، در این خصوص می گوید:” بسیار از مردم فکر می کنند که تغییر رژیم غذایی بسیار سخت است. اما در واقع کوچترین و ساده ترین تغییر در رژیم غذایی شما می تواند به عادت های بلند مدت تبدیل شده و به طور مستقیم بر روی سلامت عمومی شما تاثیر بگذارد”.ما نیز در این مقاله، نکات مثبت و ساده ای که با اضافه کردن آن ها به رژیم روزانه می توانید در جهت سلامت عمومی خود گام بردارید، را به شما معرفی می کنیم.

بسیاری از متخصصان تغذیه، عادات غذایی مدیترانه ای و یا هر رژیم غذایی که بر اساس اصول این عادات غذایی پی ریزی شده باشد را، یکی از بهترین و مورد اعتماد ترین روش ها برای داشتن بدن و قلبی سالم می دانند. در این رژیم های غذایی میوه، سبزیجات، مغز های مقوی، حبوبات و روغن زیتون جایگاه ویژه ای دارد. غذاهای دریایی، تخم مرغ و لبنیات نیز به صورت متداول در این رژیم ها مصرف می شوند. در چنین رژیم هایی میزان مصرف شیرینی، گوشت قرمز و یا گوشت های فراوری شده بسیار کم است. به همین سبب است که چنین رژیم هایی می توانند به جلوگیری از بیماری های قلبی کمک کنند.

چگونه با تغییر رژیم غذایی خود، به سلامتمان کمک کنیم؟
چگونه با تغییر رژیم غذایی خود، به سلامتمان کمک کنیم؟

شما نیز می توانید توصیه های زیر را دنبال کرده و به بهبود برنامه ی غذایی خود کمک کنید:

مصرف یک وعده کمتر فست فود در هفته:شما می توانید جای فست فود و یا محصولات فراوری شده را به یک ساندویج خانگی و یا غذاهای آماده شده ای که در سوپرمارکت ها موجود هستند، بدهید. این وعده های غذایی سالم تر هستند و مانند فست فود ها زمان کمی را برای آماده شدن به خود اختصاص می دهند.

میوه و سبزیجات: سعی کنید یک وعده بیشتر میوه و سبزیجات در طول روز استفاده کنید. شما می توانید میوه های تازه، یخ زده، کنسرو شده و یا خشک شده را به ماست اضافه کرده و در طول روز به عنوان یک میان وعده از آن ها استفاده کنید. شما حتی می توانید از این ترکیب به عنوان دسر استفاده کرده و مصرف شیرینی ها و شکر را کاهش دهید.

غذاهای دریایی: سعی کنید در هفته یک وعده غذای دریایی مصرف کنید. شما می توانید به جای استفاده از محصولات گوشتی فراوری شده، از تن ماهی برای درست کردن ساندویج های خانگی استفاده کنید و بدین شکل میزان مصرف غذاهای دریایی خود را بالا ببرید.

آجیل و مغز های مقوی: شما می توانید به جای استفاده از چیپس و سایر تنقلات ناسالم از آجیل و مغز های مقوی استفاده کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *