برندی که زباله های پلاستیکی را به عینک های شیک تبدیل می کند!

برندی که زباله های پلاستیکی را به عینک های شیک تبدیل می کند!

 

کمپانی sea2see در شهر بارسلونا قرار دارد. این شرکت زباله های پلاستیکی را بازیافت کرده و آن ها را به عینک های مطالعه و آفتابی بسیار شیکی تبدیل می کند.

امروزه می دانیم که حداقل ۴۵۰ سال زمان لازم است تا پلاستیک بتواند در طبیعت تجزیه شود. کمپانی های زیادی در صنعت مد و زیبایی هستند که به نحوی تلاش می کنند تا مشکلات ناشی از آلودگی محیط زیست را حل کنند. به عنوان مثال کمپانی آدیداس طرح جدیدی در خصوص بازیافت پسماند های دریایی و عدم استفاده از محصولات میکروپلاستیک در تولیدات بهداشتی را ارایه داده است. امابا توجه به تمام تلاش هایی که می شود، به نظر می رسد که شرکت ها و صنایع مختلف در سرتاسر دنیا باید راه زیادی تا حل اساسی این مشکل طی کنند.

459CD26E00000578-5009975-image-a-185_1508790319860

صاحب این شرکت، فرانسیس وان. دِن آبیل، در یک مصاحبه در روز دوشنبه گفت:” من بیشتر عمر خود را در کنار دریا و اقیانوس ها زندگی کرده ام. بنابراین من با مسئله ی آلودگی محیط زیست، به ویژه آلودگی اقیانوس ها، آشنا هستم”. او در حال حاضر با مسئولین بندر کاتالونیا همکاری کرده و پلاستیک هایی که درتور ماهیگیران جمع می شود را از آن ها خریداری می کند.پس از آن که ماهیگیران این پسماند ها را تحویل می دهند، این کمپانیآن ها را به دو گروه تقسیم می کند. گروه اول آن دسته از پسماند هایی هستند که برای ساخت عینک  مناسب هستند، و دسته ی دوم پسماند هایی هستند که جهت مصارف دیگر می توانند به شرکت های دیگر فروخته شوند. در ازای هر ۱۰ کیلوگرم پلاستیکی که از آب ها جمع آوری می شود، می توان یک عینک تولید کرد. از آنجایی که هرساله ۸ میلیون تن پلاستیک در دریاها دور ریخته می شوند، به نظر می رسد این پروژه مواد اولیه ی کافی را برای مدت طولانیدر اختیار داشته باشد.

مدیر عامل این شرکت، هدف از ایجاد این کمپانی را آگاهی بخشی به جهان در خصوص مسئله ی آلودگی محیط زیست به ویژه آلودگی دریاها اعلام کرده است. این کمپانی می خواهد به تمام جهان نشان دهد تا از پسماند ها می تواند استفاده ی بهینه کرده، و آن ها را به یک محصول با کیفیت در حوزه مد تبدیل کرد. در این پروژه، روزانه یک تن پلاستیک از آب ها جمع آوری شده و سپس به یک نیروگاه منتقل می شود.در این مکان زباله ها به صورت دستی تفکیک می شوند. سپس محصولات جدا شده، به کارخانه بازیافت منتقل می شود تا در آنجا به ماده ای خام که برای تولید عینک های آفتابی مناسب است، تبدیل شوند. تمامی این مواد در یک آزمایشگاه مورد بررسی قرار می گیرند. قالب های این عینک ها نیز در ایتالیا طراحی می شوند.

 

عینک هایی که کمپانی sea2see ارائه می کند، قالب های متفاوتی، مانند فرم های مربعی کلاسیک و یا قالب های آویاتور، که مخصوص عینک های مطالعه و طبی هستند، را داراست. در حال حاضر محصولات این کمپانی تنها در کشور های ایتالیا، اسپانیا، هلند و بلژیک به فروش می رسند. امیدوار هستیم که این شرکت به زودی توزیع جهانی خود را آغاز کند و سایر کمپانی های فعال در عرصه ی مد، از این کمپانی الگو برداری کرده و با روش های ممکن به حفظ کره ی زمین کمک کنند.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *